صفحه در حال بارگذاري ....
اطلاعاتي درباره سايت جغرافياي انساني قاين جغرافياي فرهنگي قاين جاذبه هاي توريستي قاين تاريخچه قاين جغرافياي طبيعي قاين بازگشت به صفحه اصلي سايت

: غارها


غار ها فضای زیرزمینی بوده که بطور طبیعی در زمینهای آهکی طول میلیونها سال توسط آبهای زیرزمینی بوجود می آیند. غارها جلوه های طبیعی .تاریخی و تفریحی در صنعت گردشگری اند که علاوه بر در آمد سرشار اقتصادی درشناساندن فرهنگ .تاریخ وهویت ملی سرزمینها مورد بازدید قرار می گیرند . قبل از اینکه انسان با فن آوری سر پناه آشنا شود غارها را بعنوان سکونتگاه انتخاب کرد . به این دلیل غارها از نظر باستانشاسی و یافتن ابزارهای سنگی انسانهای کهن دارای ارزش ویژه ای هستنداین اماکن در زمان حملات دشمن مخفیگاه و سکونتگاه مطمئنی بود . بازدید از غار نیازمند وسایلی است که کمبود آنها می تواند حواثه ای بدنبال داشته باشدهر غار با پدیده های درون آن پر از زیبایی و شگفتی است.
مهم ترین غارهای قاینات عبارتند از :

 

 • غارلکی اسپیور

 • این غار در سال 1958میلادی توسط پروفسور کالتون استا نلی کوون آمریکایی مورد بررسی قرار گرفت . بقایای اسکلت انسانها پیش از تاریخ و آثار سفالی که بدست آمد وی به این نتیجه رسید که این غاراز نقاط مهم دوران پارینه سنگی است ودر 30000سال قبل انسانهای نئاندرتال در آن سکونت داشته اند . آثار بدست آمده زندگی انسانها را تا عصر اسلامی تایید می کند بدین جهت جایگاه منحصر به فردی در خراسان است که احتمالا بر اثر زلزله ای داخل غار ریزش نموده و باعث کشته ومجروح شدن ساکنین آن شده حفاری این غار بسیار دقیق بوده است . با توجه به ابزار بدست آمده مشخص گردید ساکنین این پناهگاه به شکار اشتغال داشته اند . این غار دارای دهانه ای در حدود 2متر وفضای داخلی به طول 5/1متر و عرض 3متر می باشد . دیوارهای آن سنگ توروس تشکیل شده اند که زیبایی ویژه ای به محیط داخلی آن داده است . این اثر تاریخی بسیار با ارزش به شماره 9592در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

   

 • غارلکی اسپیور

 • فضای درون غار از شروع دهانه شیب دار است برخی نقاط شیب آن تا 70%می رسد به گونه ای که پیشروی بدون طناب خطرناک است . دهانه غار به طوخر پشته ای کشیده شده و سقف غار تا 40متر دارای مقرنسهای زیبایی است به طوریکه در نگاه اول احساس می شود حاصل دخالت بشر بوده و حال آن که طبیعی است و انسان دخالتی نداشته است آثار بقایای سکونت تا عمق 125متری غار پراکنده است حوض جالبی که در ابتدای غار مشاهده می شوداز آثار معماری انسانهای غار نشین است که با سنگ و ملات و ساروج ساخته شده تا آب باران و برف و زهاب غار را جمع آوری نماید سفالهای کشف شده از درون غار زندگی در آن را تا دوره ساسانی متحمل می نماید. این غار در زمان اسماعیلیان یکی از پایگاههای مهم آنان بود سنگ نگاره پیکرک بدست آمده در غار زنی است دارای شخصیت تاریخی که با دو خط فرو رفته و کشیدگی چشمهای الهه کاملا مشهود است به دلیل اهمیت بسیارزیاد تاریخی این غار باید تحت حفاظت و سرکشی مداوم قرار گیرد. برای جلوگیری از ویرایشگریهای فرهنگی آن و حفظ زیبایی طبیعی و حفاظت از سنگ نگاره باید عنوان یکی از غارهای باستانی حراست و محافظت گردد و در صورت امکان نور پردازی شود .

   

 • غار فارسان

 • در 88کیلومتری شمال غرب قاین و 5کیلومتری شمال روستای ثغوری بر دامنه جنوبی یک کوه بزرگ با سه دهنه دیده می شود . در محل از آن به نام غار فارسان .غار سفید .فارس و پارسان نیز دیده می شود که این نام برگرفته از شهر فارس که از جمله شهرهای دوه ساسانی و صدر اسلام می باشد . یکی از این غارها که بزرگترین آنها بوده در گذشته های دور فرو ریخته و از آن تنها یک هلال پل مانند باقی  مانده است .
  در سمت چپ این دهانه پل مانند غار دیگری وجود دارد که دارای فضای وسیع و دهلیزهای فرعی متعدد است . تالار اولیه آن بسیار رفیع و در حدود 8متر ارتفاع دارد و سقف آن به شکل خر پشته ای می باشد در ابتدای این تالار حوض نسبتا بزرگی وجود دارد که در حال حاضر تنها گوشه ای از آن نمایان است و بقیه قسمتهای آن در زیر توده های خاک و سنگ پنهان است . در عمق 20متری غار دهانه کوچکتری وجود دارد که دهلیزی را به فضای تالار گونه ابتدای غار مربوط می کند پس از طی این دهلیز به یک فضای وسیع می رسیم در داخل این فضا و دهلیز آثار و بقایای استقراری از دوره های پیش از تاریخ تا دوره سلجوقی پراکنده است . این غار بی شک یکی از سکونتگاههای مهم اسماعیلیان بوده است .
  این غارها دارای لایه های باستانی قابل کاوش می باشد سفالهای پراکنده اکثرا مربوط به دوره سلجوقی است و سفالهای صدر اسلام دوره تاریخی و پیش از تاریخ نیزدر میان آنها دیده می شود این غارها از دوره میان سنگی مورد توجه انسان بوده و از آن بعنوان یک سکونتگاه امن استفاده می شده است غار فارسان علاوه بر اینکه از دیدگاه باستان شناسی حائز اهمیت می باشد به لحاظ دارا بودن عارضه پل مانند زیبای آن دیدنیست .
  در باره غارها مزبور داستانهای در بین مردم رایج است که از آن جمله می گویند شاهزاده فرود در غار اقامت داشته و طوس بن نوذر در محل لشکرگاه با وی نبرد نموده است . از آنجا که قلعه فرود و قبر پیران ویسه درارتفاعات گناباد مشهور می باشد . چنین داستانهایی خالی از واقعیت نیست .

   

 • غار تجرگ

 • غار تجرگ در شمال شرقی روستای تجرگ در فاصله 30کیلومتری غرب قاین در پای کوهی صخره ای واقع شده است . این غارها دارای یک فضای اصلی و پنج فرعی است بستر آن در طی زمان توسط انسان دستخوش تغییراتی گردیده است .
  دهانه غار دو متر از کف راه بالاتر است و درجلوی دهانه فضای وسیعی وجود دارد که به صورت یک صفحه ناهموار می باشد. کف غار اصلی بر اثر ریزش سنگهای سقف بسیار ناهموار است در روبروی غار یک چشمه آب معدنی بنام ترشاب وجود دارد که آب آن دارای املاح معدنی و گوگردی است در این غار با توجه به فراهم بودن شرایط زیستی محل استقرار انسان اولیه بوده است .

   

 • غار ملک

 • این غار در 43کیلومتری غرب قاین در پشت روستای خنجوک واقع است. کف غار انباشته از رسوبات و دیواره از جنس توروس است 40متر عمق داشته و عرض متوسط آن 3متر .بلندی آن 5/2می باشد . دهانه غار رو به شرق و در5متری از کف رودخانه قرار گرفته است چشمه آبی در غرب غار جاریست که شرایط زیستی را در گذشته برای انسانهای غارنشینی فراهم نموده است به توجه به نزدیک بودن به چشمه آب و مهیا بودن تمامی شرایط زیست احتمال وجود آثاری از دوران پیش از تاریخ در آن زیاد است .

   

 • غار پل خیر

 • این غار در 25کیلومتری غرب قاین نزدیک روستای اندریک واقع و دهانه آن در ارتفاع 40متری کف رودخانه رو به شرق است ورودی آن راهروی نامنظمی است که 18متر طول دارد پس از آن فضای غار به راست و بعد به چپ امتداد می یابد . کف و دیواره غار به علت مرطوب بودن لغزنده است انسانهای اولیه زوایای غار را کولیده وآن را برای اطراق کردن مناسب کرده اند پس از گذشتن از چند دهلیز افقی و عمودی در انتهای غار به یک چاه طبیعی می رسیم که امروزه قسمت اعظم این چاه به دلیل ریزش خاک و سنگ مسدود گشته است در بعضی قسمتهای غار تشکیلات آهکی زیبایی وجود دارد .
  تمامی سطح غار انباشته از سفالهای پیش از تاریخ و دوره اسلامی است در یک کیلومتری این غار چشمه آب آشامیدنی می باشد ارزش غار از دیدگاه باستانشاسی در حد بسیار عالی است وجود آب در فضای داخلی غار گواهی بر زیست و استقرار انسانهای اولیه در این محل می باشد با توجه به آثار نسان غارنشین آن را می توان به عنوان یک پناهگاه مطمئن تا قرون 5و 6 اسلامی محسوب نمود .

   

 • غار بزمرده (غار میانکوه)

 • این غار در 28کیلومتری شمال غرب قاین و در ارتفاع 60متری دامنه کوه برخوردار از یک موقعیت ممتاز مسلط بر یک معبر و گذرگاهی است که تگ الغاره را به دشت حاجی آباد نوغاب متصل می کند این غار 120متر عمق .3متر ارتفاع و تالارها و دهلیزهای متعدد دارد بسیار صعب العبور می باشد وجود اسکلت های آدمی در آن بیانگرمحل تدفین انسانهاست .سفالهای موجود درغار زندگی انسانها ی پیش از تاریخ را نشان میدهد درون غار مرطوب بوده و جاهایی که انسان آب را جمع آوری می نموده مشهود  است.

   

 • غاردیو ورزق

 • این غار در نزدیکی روستای ورزق واقع شده است بسیار زیبا و صعب العبور که بین مردم محل به غار دیواشتهار دارد . دهانه آن به عرض نیم مترکه باز حمت می توان بدرون آن راه یافت . قریب 100متر درازادارد و کف آن با ماسه و قندیل های شگفت انگیزی خود نمایی می کند . استالاگمیت های آن با جلوه های خاص و طبیعت بکر دست نخورده چشم انداز زیبایی دارد این غار همچون سایر غارهای بعنوان میراث کهن گذشتگان باید حفظ و نگهداری شده و در جهت ثبت آن اقدامی صورت گیرد .

   

 • غار دوست آباد

 • این غار در 85کیلومتری غرب قاین و 3کیلومتری جنوب غربی روستای دوست آباد واقع شده است .دهانه غار بصورت یک حفره بیضی شکل درارتفاع 100متری بر روی کوهی صخره ای واقع و ورودی آن به صورت عمودی با شیب 40درصد ادامه می یابد . فضای اولیه غار نسبتا باز است ولی پس از 3متر بایستی نشسته پیش رفت در عمق 6متری مجددا فضا وسیع تر شده و به یک صفه صخره ای طبیعی منتهی می شود . بر روی این صفه فضایی به عمق 3متر وجود دارد عمق نهایی غار 12متر است در بررسی این غار قطعات سفالی چرخ ساز بدون نقش و لعاب پیدا شده که مربوط به دوره تاریخی می باشد کف غار شیبدارو انباشته ازنخاله تغذیه حیوانات و جوندگان است با توجه به محدود بودن فضای این غار احتمالا زیست در آن بسیار محدود و شاید هم مقطعی باشد از دیگر غارهای شهرستان غارروشک .غاراستندوغاربمرود است .

   

  لينكهاي جغرافیای گردشگری

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  | تاريخچه | زعفران | زرشك | قلعه كوه | ابوذر | مسجد جامع | ابوالمفاخر | قاين 86| يادگار قديم | درباره ما |

  Send mail to ghahraman co with questions or comments about this web site.
  Copyright © 2007