صفحه در حال بارگذاري ....
اطلاعاتي درباره سايت جغرافياي انساني قاين جغرافياي فرهنگي قاين جاذبه هاي توريستي قاين تاريخچه قاين جغرافياي طبيعي قاين بازگشت به صفحه اصلي سايت

: معادن


نقش معادن اولین گام در توسعه هر منطقه بوده و بهره برداری از معادن غنی شهرستان می تواند تحولی بزرگ به همراه داشته است . شهرستان قاینات یکی از قطب های مهم معدنی استان می باشد و از پتانسیل معدنی بالایی برخوردار است. از آن جمله می توان به معادن : آهک ، مس ، آهن ، سرب ، طلا ، تالک  اشاره کرد. متاسفانه به  دلیل محرومیت منطقه و عدم مطلاعات اکتشافی معدن ناشناخته مانده است. برخی از این معادن  به اجمال معرفی می گردد.

1 – مس : رگه های مس در شرق و جنوب شرق قاینات در فاصله 20 کیلومتری از شهر قائن در منطقه ورزگ ، کوه پاوک و روستای آلنج ، کوهباز دیده می شود . گسترش زیاد رگه های مسی منطقه قائنات را می توان به عنوان سرچشمه دوم در ایران مطرح نماید. کوره های سنتی ذوب مس هنوز باقی است.

2- بوکیست ، در شمال غرب قائن و در بیست کیلومتری شرق خضری واقع شده و هم اکنون مورد استفاده کارخانه سیمان قائن می باشد .

3- منیزیت : معادن منیزیت به طور وسیع در منطقه افین و گمنج و کلاته رضا  با ذخیره احتمالی 30000 تن می باشد .
 
4- خاک نسوز : در شرق شهرستان قائنات منابع عظیمی از خاک نسوزدیده می شود .

5- بنتونیت : ذخیره های بنتونیتی واقع در شرق و شمال غرب قائن به صورت رگه های به طول بیست کیلومتر با عرض سه کیلومتر دیده می شود.

6- سنگ های تزئینی : عمدتا در منطقه غرب قائنات در حد فاصل نوغاب و آفریس از نوع آهکی توده ای کرتاسه و در منطقه شرقی قائنات واقع در بخش زیر کوه در اطراف جاده ارتباطی قائن به شاهروخت از سیچ تا بمرود از نوع مرمریت و سنگ های آهکی اوربینتولین داراست .

7- کانی های تبخیری :این کانی ها در درجه نمک زار واقع در شمال شرق شاهروخت و دق پترگان محمدآباد پس کوه و رود غرقاب به فراوانی یافت می شود . تولفات سدیم و نمک آن به فراوانی یافت می شود . سولفات سدیم و نمک آن حائز اهمیت است .

8- ژیپس (گچ) : مناطق پره هندوستان ، بیهود و روستای کچ ، گوراب ، دشت بیاض و علی زنگی بدین ماده غنی است .

9- سنگ های ساختمانی : شال شاهرخت و نقاطی از شمال و شمال غرب شهرستان از پتانسیل های خوبی برخوردار است .

10- شن و ماسه : منطقه وسیعی در بستر رود بمرود تا شاهرخت و امتداد رود قائن به فیروزآباد منابع عظیمی از شن و ماسه مشهود است .
11- باریت ( سولفات باریم) ، رگه های پراکنده در کوه برسنان با گسترش به جهت شمال غرب و جنوب شرق است .

12- آزبست : این کانی که یکی از ترکیبات منیزیم بوده رگه های آن در 30 کیلومتری جنوب قربی قائن مشهود است که ادامه آن به واحد های ذخایر منیزیت بیرجند در منطقه افضل آباد می پیوندد که از رگه های طلا و برخی کمیاب برخوردار است .

13- آهک : معادن عظیم آهک شهرستان با ذخیره ای بیش از 30 میلیون تن شهرستان قاینات را برای تولید سیمان مساعد نموده است .

14- فلدسپات : فعلا معدن فلدسپات بمرود فعال است .

15- کرومیت نوع نسوز : آن در شرق قاین حد فاصل برج محمد تا افین دیده می شود .

16- طلا (تیپ پورفیری) وزرنیخ : مطالعات آن در منطقه علی آباد پیشبر انجام شده و نقشه های زمین شناسی آن تهیه کردیده است.

17- سرب مزدآباد : قبل از سال 47 مطالعاتش انجام شده اما بعد از زلزله 47 کارش متوقف گردید .

18- آهن : در فرخی ، گمنج ، پیچکان و مناوندومعین آباد منطقه آهنگران که کوره هایش موجود بوده و علت نامگذاری منطقه به آهنگران خود گویای این حقیقت است. امروزه از خاک های سرخ آن تنها برای مشخص نمودن گوسفندان استفاده می شود .
متاسفانه به دلیل عدم استقرار صنایع مرتبط با معادن و هزینه سنگین حمل ونقل و عدم پی گیری مسئولین اکتشاف و استخراج اغلب معادن غیرفعال می باشند . شایسته است تا شهرستان مورد مطالعه دقیق سیستماتیک نوین اکتشافی قرار گیرد و نواحی امید بخش آن مشخص و مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

لينكهاي جغرافیای طبیعی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| تاريخچه | زعفران | زرشك | قلعه كوه | ابوذر | مسجد جامع | ابوالمفاخر | قاين 86| يادگار قديم | درباره ما |

Send mail to ghahraman co with questions or comments about this web site.
Copyright © 2007