صفحه در حال بارگذاري ....
اطلاعاتي درباره سايت جغرافياي انساني قاين جغرافياي فرهنگي قاين جاذبه هاي توريستي قاين تاريخچه قاين جغرافياي طبيعي قاين بازگشت به صفحه اصلي سايت

: سد و بندها


از قدیم الایام به دلیل خشکی منطقه و بهره گیری از آبهای سطحی و ذخیره منابع آب زیرزمینی ساخت سد و بند مورد توجه بوده است قدیمی ترین سد منطقه را کتاب تاریخ قاین سد بیهوده دانسته و احتمال می دهد مربوط به دوره صفاریان سال 255 هجری باشد. مهمترین سد وبندهای قاینات به اجمال معرفی می گردد.

سد حاجی اباد در 83 کیلومتری شرق قاین واقع شده و با شهر حاجی آباد مرکز بخش زیر کوه 2 کیلومتر فاصله دارد. روستای دوست آباد در جوار سد است .این سد بطور مستقیم و غیرمستقیم بر روی روستاهای دوست اباد، حسین ابا و بمرود و شهر حاجی آباد تاثیرگذار می باشد. سد حاجی آباد یک سد خاکی باهسته رسی است که جهت کنترل آب رودخانه حاجی آباد احداث شده است. مطالعات این سد از سال 1371 شورع شد و با عملیات ژئوتکنیک با عمق 200 متر وجود گسله از نوع نرمال محرز گردید و تنگه حاجی اباد مناسب ترین محل تشخیص داده شد.
این سد با 6/5 میلیون مترمکعب ظرفیت طولش 400 متر عرض آن 8 متر و ارتفاع تاج 31 متر است. این سد در صورت استفاده از الگوهای کشت با بکاربستن توصیه های فنی و تخصصی کشاورزی، می تواند در افزایش درآمدهای زارعین تاثیر بسزایی داشته باشد و مانع از مهاجرت گردد. آنچه ضرورت دارد باید بهره برداری و محدوده و حفظ حریم سد به لحاظ مالکیتی کاملا مشخص گردد.
سد داشگران در نزدیک روستای اردکول و در 18 کیلوئمتری جنوب حاجی آباد قرار دارد. این سد از نوع خاکی با هسته رسی و دارای صافی شنی است. طول آن ح دود 100 متر و عرض آن 40 متر و ارتفاع آن 10 متر می باشد. گسل 20 اردیبهشت 76 از 4 کیلومتری غرب سد عبور نموده و حرکت این گسل موجب وارد شدن شتاب زیادی به بدنه سد گردیده و تراکهایی طولی و عرضی در خاک های بدنه و هم در هسته رسی ایجاد نموده است.
سد رحیم اباد در جوار روستای رحیم آباد و در فاصله 5/3 کیلومتری جنوب سد داشگران واقع است. این سد از نوع سنگریزه ای بوده که 120 متر طول و عرض تاج آن 2/5 متر وارتفاع تقریبی 15 متر می باشد . این سد در زمان زلزله خالی بوده و گسل از 5/4 کیلومتری غرب سد عبور نموده و ترکهای برروی تاج سد ایجاد شده است.   
بند آبیز در نزدیکی روستای آبیز احداث شده و مقدار آب استحصالی 8/0 میلیون مترمکعب و مساحت اراضی آن 80 هکتار و ارتفاع سد 5/17 متر و طول تاج آن 4/2 مترو عرض تاج 5 متر و هزینه اعتباری 29 میلیون ریال بوده است.
سد بیهود احتمالا در زمان صفاریان بر روی رود موبیان یا میان بیاض احدثا گردیده و در زمان شوکت الملک، امیر قاین مرمت وبازسازی شد. مصالح ساختمانی سد قدیمی از آجر و ساروج بوده و در سال 1364 عملیات اجرایی سد بتونی جدید در محل سد قیم آغاز و در سال 1369 به بهره برداری رسید این سد ارتفاع نهایی آن 23 متر طول تاج 100 متر وطول کف آن 97 متر با گنجایش 5/4 میلیون متر مکعب می باشد. 400 هکتار از اراضی دشت نیمبلوک را آبیاری می کند.در کنار سد کانال آبرسانی به طول 5/9 کیلومتر جهت انتقال 200 لیتر در ثانیه احداث گردیده است. این سد نقش بسزایی در تغذیه سفره های اب زیرزمینی داشته است.

 

لينكهاي جغرافیای طبیعی

 

 

| تاريخچه | زعفران | زرشك | قلعه كوه | ابوذر | مسجد جامع | ابوالمفاخر | قاين 86| يادگار قديم | درباره ما |

Send mail to ghahraman co with questions or comments about this web site.
Copyright © 2007