صفحه در حال بارگذاري ....
اطلاعاتي درباره سايت جغرافياي انساني قاين جغرافياي فرهنگي قاين جاذبه هاي توريستي قاين تاريخچه قاين جغرافياي طبيعي قاين بازگشت به صفحه اصلي سايت

: علماي قاين


برخی از علما یی که دردوره معاصر شاگردان مدرسه علمیه جعفریه قاین بوده اند و به درجه اجتهاد رسیده اند عبارتند از:آیت الله شیخ محمد باقر گازاری بیرجندی،آیت الله سید علی مدد قاینی ،آیت الله شیخ محمد فاضل قاینی،آیت الله سید حسین فقیه،آیت الله سشد ذبیح ا لله حائزی،آیت الله شیخ محمد علی بیهودی،آیت الله سید مصطفی شریعتی و ........
در این بخش به بیان خلاصه ای از زندیگینامه تعدادی از مشاهیر علمای اشاره می گردد:

شیخ ابوعبدالله خصری
مردی فقیه و ادیب بوده و در شهر مرو از شهرهای نامی خراسان بزرگ میزیست. مولانا شیخ ابو سعید ابو الخیر مهنه ای صوفی معروف ایرانی مدت پنج سال در خدمت وی تلمذ نمود.

غلامحسین افینی
فرزند مرحوم شمس الدین علی افینی منسوب به افین از توابع قاین کاتب و خوشنویس پر کار قرن یازده از فضلای دوران صفویه می باشد.
سید ابوطالب بن ابی تراب حسینی خراسانی مجتحد قاینی
نامش سید ابوطالب،فرزند سید ابوتراب که سال 1230 ه.ق در قاین متولد شد. مقدمات علم را در وطن خود فرا گرفت،سپس برای تکمیل مدارج عالیه علم و دانش رهسپار مشهد شد.

سید ابوطالب بن ابی تراب حسینی خراسانی مجتهد قاینی
نامش سید ابوطالب ،فرزند سید ابوتراب که سال 1230ه.ق در قاین متولد شد . مقدمات علم را در وطن خود فرا گرفت ،سپس برای تکمیل مدارج عالیه  علم و دانش رهسپار مشهد مقدس گردید . از محضر دانشمندانی صاحب کمال چون ،مرحوم آیت الله آقا سید محمد رضوی معروف به قیصر خراسانی و مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد رحیم بروجردی استفاده برد و به اخذ اجازه ی اجتهاد از سوی آنان مفتخر گردید . آن گاه عازم حوزه علمیه ی اصفهان که در آن زمان از اهمیت فراوانی برخوردار بود شد . سپس از سوی آیت الله حاج شیخ ابراهیم کرباسی کاخکی که از مراجع و اساتید طراز اول حوزه ی اصفهان بود اجازه ی اجتهاد گرفت . پس از مدتی کسب  علم ،جهت ارشاد مردم قاین به این مکان عزیمت فرمود و مرجع خاص عام گردید. گاهی در قاین و گاهی دربیرجند  اقامت داشت و مردم در مسائل دینی از او تقلید  می کردند.

فصیح الدین محمد دشت بیاضی
محمد بن محمد علی فارسی دشت بیاضی قاینی عالم کامل و دانشمند پر آوازه و سخت کوش ایران در قرن نهم و دهم ه.ق است. مردی که با دانش بسیار گسترده اش تحولاتی در عالم دانش و ادب پدید آورد و یک قرن تمام با تحصیلات،تحقیقات،تدریس،وعظ و نویسندگی،به جهان اسلام و دنیای بشریت خدمت نمود.

آیت الله شیخ محمد باقر عرفانی بیهودی
استاد محمد باقر عرفانی فرزند آخوند ملا عبدالمجید هادوی در سال 1289هجری شمسی در روستای بیهود در خانواده ای عالم دیده به جهان گشود . در 6سالگی تحصیلات ابتدایی را آغاز نمود . مدتی بعد در مدرسه علمیه قاین به فراگیری علوم پرداخت و طی ده سال از اساتید بزگوار آن حوزه بهره برد . در ادامه تحصیل 4 سال در قم در محضر آیت الله حائری ،ایت الله حجت ،و امام خمینی و آیتالله خوانساری شاگردی نمود. سپس عازم حوزه نجف گردید و از محضر آیت الله سید ابوالحسن نایینی ،حاج آقا ضیاءالدین عراقی ،مرحوم سید ابراهیم شیرازی بهره برد . ایشان از علمای متعددی همچون مرحوم حجت و گلپایگانی ،مرحوم سید محمد حسین کوهکمره ای ،و مرحوم میرزا آقا موفق به اخذ درجه اجتهاد شد . سال 1359ه. ق فوت مادر و خواهر ایشان را مجبور  به بازگشت به ایران نمود. نامبرده سالها ی مدیدی از عمر پر خیر و برکت خویش را بدون هیچ توقع و بطور گمنام در منطقه بیهود به ترویج دین مقدس اسلام پرداخت .

ابو نصر (ابو منصور )محمد بن احمد بن محمد المناح (المساح)
ایشان از شخصیتهای منحصر بفرد روزگار خویش و از نوادر سده پنجم هجری قمری است. پدرش فقیه و شاعری برجسته بود . ابو نصر از حکما و ریاضیدانان وادبای عصر خویش بشماومی آمد . پسرش بنام عمید کمال الدوله صاحب دیوان انشاءو در شعر توانا بود .
ناصرو خسرو در سال 444ه.ق در سفر به قاین اورا ملاقات نموده و در سفر نامه اش از او وصف بلیغی کرده  می گوید )بقاین  مردی  دیدم که او را ابو منصور محمد بن دوست می گفتند . از هر علمی با خبر بود . نجوم و منطق چیزی از من پرسید که ، گویی بیرون این لفلاک و آنجم چیست ؟گفتم نام چیز بر آن  افتد که داخل این افلاک  است و بر دیگری نه گفت :چه گویی بیرون  از این گنبد معنی است ؟یانه؟گفتم چاره نیست که عالم محدود  است و حد فلک الافلاک ،وحد آن گویند که جز او جدا باشد و) چنین تصدیقی از ناحیه شخصیتی چون ناصرخسرو  بیانگر جامعیت و کمال اوست .
ابو نصر در علوم ریاضی دستی قوی داشت . بیهقی در ترجمه تنمه بصوان الحکمه سوالاتی  که از ابو نصر درباره شکل  مخروط و موضوعات ریاضی بعمل آمده پاسخهای وی را در سال 565ه. ق به تفصیل نوشته است . ابومنصور صاحب دیوان شعری بوده که باخرزی به آن اشاره میکند . در فلسفه کتابی بنام قراضه طبیعیات تالیف نموده که به شماره 992در کتابخانه ملی تهران موجود  است . سعید نفیسی در کتاب تاریخ نظم و نثر در ایران از وی چنین باد میکند )(ابو نصر محمد بن محمد قاینی معروف به مناح از ادبای معروف  عصر خود بوده و شعر را نیکو می سروده و در حکمت نیز دست داشت . از وی کتابی بنام قراضه ی طبیعیات بیادگار مانده ،در برخی از مسائل به فارسی فصیح تالیف کرده است ))

خواجه تاج الدین شاهرختی
وی از بزرگان و علما ی قرن نهم بوده که در روستای شاهرخت  از بخش زیرکوه قاین مسکونت داشته فرزند برومندش سلطان محمد شاهرختی از مشاهیر علم و ادب خراسان بود . وی در عهد سلطان حسین  میرزای بایقرا کرسی استادی در دانشگاه هرات داشته است . وی در سال 830هجری قمری در شاهرخت از دنیا رفت و قبرش که در گذشته دارای بقعه و مزاری بوده متاسفانه تخریب شده و بازسازی آن ضروریست .

مولانا شمس الدین محمد خضری
ابن شخص در سلسله اعاظم علماء و اتقیاء بلده فارس انتظام دارد و در این اوقا ت در بلده کاشان ساکن بوده و پیوسته همت عالی بر افاده علوم می گمارد و در اوایل سال 930 ه.ق دو رساله یکی در تفسیر سوره فاتحه الکتاب و دیگری مشتمل برچهل حدیث نوشته است.

مومنای دشت بیاضی  قاینی
نام گرامیش  محمد مومن و تخلص او مومنا دشت بیاضی در ربیع الول سال 1054 ه.ق چند قصیده به خط زیبای خود در دفتر صدرالدین  فمردی سیاح و اهل فضل و ادب بوده مسافرت های زیادی داشته و با شعرا و بزرگان مجالست می نمود و آنان هم برای وی یاداشت می نگاشتند.

مولانا علی اکبر آفریزی قاینی
نویسنده ،فقیه و از رحال علم و دین در نیمه اول قرن سیزدهم می باشد . وی مدتی ساکن کربلا بوده است . یکی از آثر پر ارش او در همین شهر مقدس نوشته شده است . زاد گاهش روستای آفریز قاین  است که پس از تحصیل مقدمات  علوم دینی به حوزه های معروف شیعه راه یافت . با توجه به ذوق سرشار خود به مدارج عالی علمی و فقیهی نایل گردید . دو اثر ارزشمند ایشان ،کتاب الطهاره که فقه استدلالی  به سبک مدارک ال حکام  است و مرحوم شیخ محمد باقر گازاری نسخه ای از این  کتاب را رویت  نموده که احتمالانزد  اعقابی موجود  باشد . کتاب دیگرش شرح مفصلی بر مقدمه معالم الصول  تالیف حسن عاملی می باشد . جلد اول این کتاب در کتابخانه آیت الله مرعشی  موجود  است . آقای سید احمد حسینی در کتاب تراجم الرجال ، سال وفات  ایشان بین 1230-1223 ذکر کرده است .

آخوند کربلایی آقا محمد علی
آخوند کربلایی آقا محمد علی  زادگاهش شاهرخت  است . تالیفاتی داشته و در زمان امیر شوکت الملک ،قاضی مشهور بیرجند بود . نامبرده بسیاری از مسائل را پیشگویی می نمود . زمانیکه ایشان به نجف  اشرف رفته   بود در جلشسه روضه ای  که علمای کثیری در صحن امام  نشسته بودند حضور یافته سوالاتی با زبان عربی توسط سخنران منبر  مطرح و چند بار از حضار پرسید و کسی جواب نداد . ایشان تمامی سوالات را بدرستی پاسخ دادو مورد تشویق حضار قرار گرفت . او را بر سر دست نهاده بالای منبر بردند و درخواست نمودند تا در نجف بماند اما ایشان نپذیرفت .

آخوند ملا علی مجتهد خراشادی
آخوند ملا علی خراشادی بیرجند و از علمای با فضل و دانش و ساکن خضری در قرن سیزدهم هجری قمری  می باشد. از تاریخ تولد  این عالم وارسته اطلاع دقیقی در دست نیست  در کتاب سفر نامه میرزا خانلرخان اعتصام الملک  شرحی از زندگی ایشان آمده شخصیت علمی ،منش و رفتار ،مناعت طبع و قناعت  ایشان سبب  شده تا فردی مانند اعتصام الملک شیفته وی گردد . ایشان در سفر نامه اش از او چنین یاد می کند :آخوند ملا علی خراشادی که از فحول علماء ودر اخلاق و انقطاع از دنیا و خوش خلقی و تواضع و بشاشت و زهد و ورع و طلاقت لسان و فصاحت  کلام و غدوبت  بیان ،وحید عصر است به دیدن ما تشریف آورد. واقعا با اینکه سن ایشان قریب هشتاد نود است ولی چنان صحبت می دارد که شخصیت از صحبت ایشان سیر نمی شود . با این حال از دنیا به هیچ قناعت  کرده ،همه اوضاعش بیست تومان  نمی شود . زیادت لذت  بر دم  معنی  اخلاق ،زهد و همه  صفات  کمال در ایشان جمع است . کاش همه علما خدمت  ایشان تحصیل می کردند. ایشان خانه ای دارد مثل خانه حضرت نوح ،اما تاریک  عرض کردم چرا درهای پنجره  این اطاق را تمام باز نمی کنید که روشن شود ؟فرمود خانه ملک من نیست و من هیچ شبی در اینجا نخوابیده ام مگر اینکه فردا عزم رحیل داشته ام و حال قریب پنجاه سال است که در همان بیغوله عمر گذرانیده اند.

حاج سید حسن بن محمد حسینی قاینی
فرزند میر سید احمد قاینی که از مشاهیر علم و ادب ایران زمین است نویسنده محقق و مجتهد جامع الشرایط از مراجع قاین در سده سیزده بوده است تمام کسانی که از او یاد کرده و یا در محضرش بوده اند وی را تمجید و توصیف نموده اند نویسنده کتاب الروضه البهیه که استاد سید حسن بوده درباره اش می نویسد :وی سید صالح ،فاضل ،عالم ،محقق است . ایشان دوران تحصیلات خود را در قاین ،اصفهان و نجف بسر برده ،پدر معظم له نیز از مجتهدین با تدبیر قاین بوده است . سالها در حوزه علمیه قاین درس خوبی داشته و از اساتید برجسته بوده و اجازه اجتهاد داشت . مولی محمد حسن قاینی پدر شیخ محمد باقر گارازی بیرجندی از جمله شاگردان وی بود . مهمترین آثارایشان عبارتند از :1.الاقصی 2.الابداع3.فهرست الاصول 4.ابصار الافکار لانتصارالابرار5.اجتهاد و تقلید 6.الادله الشرعیه7. الوثائق فی اصول یا وثاق الاصول 8. قصوی الترغیب 9. فی شرح التهذیب ،الوثائق ،در فقه استدلالی 10.الطهاره نیز در فقه استدلالی است.

حاجی محمد میرزا خضری قاینی
حاجی میرزا محمد جان مذنب،بن حاجی محمد حسین خان حکیم،از شهر خضری از توابع قاین است. مردی فرهنگ دوست،فاضل و کاتب بوده و در سده سیزده قمری می زیست.

ملا سلطان علی صعودی بمرودی قاینی
از علماء شعرا و هنرمندان بسیار فاضل و ادیب سده سیزده در خراسان است.زادگاه وی روستای بمرود تابع بخش زیر کوه قاین میباشد. نامبرده قسمتی از تحصیل خود را در مشهد بوده است.

آیت الله شیخ محمد فاضل قاینی نجفی
ایشان در سال 1310 ه.ق در روستای خرمنج(فضل آباد)از توابع دهستان کرغند قاینات دیده به جهان گشود. پدر ایشان آقا شیخ عبدالکریم بنی اسدی می باشد. اجداد و نیاکان ایشان از طایفه بنی اسدی بوده که از اطراف کربلا بدلیل تعقیب ماموران ابن زیاد به این منطقه مهاجرت نمودند.

آیت الله سید حسین امام (فقیه)
ایشان در سپیده دم 6 ذیحجه سال 1293 هجری قمری در منزل پدرشان شیخ العلما آقا سید زکی الدین الحسینی در شهر قاین دیده به جهان گشود . وی از اوان جوانی نزد ابوی و همجنین برادر گرامیشان آیت الله سید افضل الحسینی به فراگیری علوم دینی پرداخته و سپس در مدرسه علمیه قاین تحصیلات خویش را ادامه و بعدا عازم نجف شده ودر آنجا در محضر آیت الله محمد کاظم هروی خراسانی معروف به آخوند خراسانی و آقا شیخ علی گنابادی به فراگیری علوم پرداخت پس از ده سال تحصیل در نجف ،سال 1332به قاین مراجعت نمود ه و بهتدریس در حوزه علمیه مشغول و همزمان در مسجد جامع قاین تدریس بحث خارج فقه را ادامه دادند. نامبرده با درجه اجتهاد سالها پاسخگوی مراجعین  کثیر بود . ایشان در آخر رجب 1374 هجری قمریب به قصد زیارت و معالجه عازم مشهد شد و پس از چندی در جوار ثامن الائمه دار فانی را وداع گفت . از سوی علمای مشهد بطرز باشکوهی تشیع و بدستور تولیت آستان قدس رضوی در صحن عتیق دفن گردید . مرجع بزرگ شیعیان آیت الله ابوالحسن اصفهانی از ایشان بعنوان عمده المجتهدین وآیت الله سید علی مددقاینی از سوی وی بعنوان سید الفقهاء و المجتهدین  یاد می کند . از اثار ایشان الرسائل  الفهیمه ورجال مجهود یعه ومجموعه استفتائات و اجازات ونقل وروایات است.

شیخ محمد علی قطب
ایشان از علمای عالی مقام خضری بوده که سالها در خضری قدیم امامت نماز جماعت را داشته و امور مذهبی و اجتماعی مردم را عهده دار بوده.مردم به اشان اعتماد خاصی داشتند. بطوریکه اسناد ماکی و وقفی را به امانت نزد ایشان می سپردند. وجود مهر ایشان  در پایین اکثر سندهای وقفی حاکی از نفوذ و اعتبار ایشان در بین مردم می باشد و هنوز نیز در بین عامه مردم از ایشان به نیکی یاد می شود.

شیخ محمد حیدری
شیخ محمد حیدری  از روحانیون معروف خضری بوده که پس از مرحوم شیخ محمد قطبی اداره امور مذهبی را بر عهده داشت.

آیت الله سید محمد رضا صامتی(آقای سادات )
ایشان در سال 1312 ه.ق در خانواده اش مذهبی  و متدین در شهر قاین به جهان  گشود . در هفت سالگی جهت فراگیری علوم دینی ابتدا به مکتب خانه و سپس عازم  مدرسه  علمیه گردید و سطح عالیه را در شهر قاین به پایان رسانده ،بعد از آن برای ادامه تحصیل عازم نجف اشرف گشته و از محضر آیات عظام و مراجع عالیقدر همچون حضرات آیات آقاضیاءالدین اراکی و حاج میرزا حسین نایینی و جمعی دیگر از آیات عظام چندین سال بهره برده سر انجام به قم بازگشتند و آیت الله العظمی حاج شیخ عبدوالکریم حایری موسس حوزه علمیه قم از ایشان در خواست نموده چون حوزه به وجود ایشان نیاز دارد همانجا بمانند. ایشان اجابت کرده ،چندین سال تدریس می نمایند . ولی سر انجام به قاین باز گشته ودر حوزه علمیه قاین به ترویج وتدریس احکام دینی می پردازند . چون درآن سالها پهلوی اول مدرسه علمیه را خراب نمود . جهت اسکان و تدریس طلاب زحمات زیادی را متقبل شدند.

آیت الله حاج سید محمد سعادت مصطفوی
فقیه جلیل القدر ،فرلزند آیت الله سید مصطفی قاینی به سال 1325 ه. ق در شهر قاین به دنیا آمد . مقدمات دروس حوزوی مدرسه علمیه این دیار را فرا گرفت ودر سن پانزده سالگی بهمراه یکی از دوستانش پیاده عازم مشهد شد . در مدرسه ابدالیه ادبیات را از محضر استاد بلند آوازه ادیب نیشابوری فرا گرفت و دروس علوم دینی را در محضر آیات عظام سرابی ،حاج شیخ حسن برسی ، آخوند خراسانی و آقا بزرگ تهرانی زانوی ادب زد . ایشان همزمان به تدریس سطوح اشتغال ورزید . وی در 27 سالگی راهی نجف اشرف شد و از محضر اساتید بلند آوازه آن دیار به جایگاه بلند اجتهاد رسید و بعد به قاین برگشت آن روزها همزمان بود با اوج قدرت پهلوی اول ،چون مدرسه علمیه قاین تخریب شده بود . آیت الله مصطفوی برای احیای حوزه وباز پس گرفتن موقوفات مدرسه از حاکمان تلاش و پای مردی فراوان نمود . مبارزات ایشان باعث شد تا مجبور به مهاجرت به تهران گردند. ایشان در تهران مدرسه رضاییه را احیا کرده و سالها بتدریس فقه واصول پرداخت . دورساله تحقیقی در قاعده لا ضرررا به رشته تحریر در آورده و پس از نیم قرن تدریس و تعلیم بتاریخ 24/7/1373 برحمت ایزدی پیوستند.

علی بن ملا عباسعلی شاهرختی قاینی
زادگاه ایشان روستای شاهرخت زیر کوه قاین بود. وی از کاتبان و خوشنویسان و فضلای قرن سیزدهم معاصر ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه قاجار می باشد. شاهرختی مسافرتهای زیادی داشته که گویا هدفش از این سیر وسیاحتها جنبه عرفانی بوده است  مدتی در شهرهای هرات و کربلا برای تحقیق و آموزش علوم اقامت گزید . از نمونه آثارش یکی کتابت  شجره الهیه نوشته رفیعای نائینی و دیگری دانش نامه شاهی نوشته محمد امین استر آبادی است که هر دودر سال 1319 قمری درشهر کربلا با خط نسخ کتابت گردید. در کتاب آثار واحوال خوشنویسان ایران تالیف دکتر مهدی بیانی ،ایشان معرفی گردیده است.

محمد افضل بن حاجی محمد ،کاتب دشت بیاض قاینی
چنانکه از نامش پیداست ،از کاتبان دشت بیاض ،در سده یازده است که روزگار به کتابت میگذرانیده و لذا بدین لقب مشهور بوده است . نمونه خطی ،به این شرح از او دیده شده است : حضرت رسول (ص) می باشد کتابت کرده است. این کتاب ،که از مصادر تاریخ می باشد ،توسط نویسنده حبیب السیر ،که از اعقاب و بستگان مولف است به آن افزوده وسه جلد را مرحوم هدایت ،از نویسندگان عهد ناصری ،متوفی 1288 قمری تالیف کرده است . نسخه موصوف به شماره 2480 فارسی در کتابخانه ملی ایران موجود می باشد.

محمد بن ملا افضل قاینی
ایشان زادگاهش دشت بیاض از توابع قاین است. در سده سیزدهم می زیست و از فضلا و کاتبان این دوره می باشد.

حاجی محمد دشت بیاضی قاینی
محمدابن فصیح الدین محمد،دشت بیاضی،معروف به کریم، ادیب و شاعر توانایی در سده دهم قمری بوده است.

مذنب بمرودی قاینی
ایشان از خوشنویسان و شعرای مبتکر سده سیزدهم و ربع اول سده چهارده قمری است. مردی به تمام معنی دانش دوست،اهل هنر و ادب،از شیفتگان امامان و سالکان طریق معصومان(ع) بود .

حاجی محمد بن نورالدین دشت بیاض
حاجی محمد بن نور الدین محمد دشت بیاض از کاتبان و خوشنویسان بنام در اوایل قرن یازدهم به شماره می آید . یک نمونه از آثارش کتابت وی،نسخه ای از دیوان ولی دشت بیاض شاعر سده یازدهم است که در سال 1014هجری قمری کتابت آن به اتمام رسیده است. این اثر نفیس وبا ارزش در موزه بریتانیا به شماره 9466در فهرست این کتابخانه ثبت شده است . <

محمد صالح دشت بیاضی قاینی
محمد صالح بن محمد تقی ،اهل دشت بیاض قاین از کاتبان و خوشنویسان و فضلای سده یازدهم و دوازده قمری است .وی مقیم هندوستان و گویا در آن دیار ،داری شغلی بوده است . در همین دوران بجز او برخی دیگر از چهره های علمی وفرهنگی دشت بیاض مقیم آن کشور بوده< < . <

غلامرضای زرین قلم بمرودی
از خوشنویسان ،سیاست مداران و شعرای دانشمند سده یازده و اوائل سده 12 می باشد . در شهر هرات شاغل در یکی از مناصب سیاسی بود ،پس از مدتی که گویا بعد از فوت شاه عباس دوم و بلحاظ بروز اختلافاتی که در جانشینی سلطان ایران پیش آمده بد ،راهی اصفهان و مقیم این شهر گردید.دراصفهان فرزند برومند وی مرحوم محمد اکبر منشی دیده بجهان گشود و این ایام مصادف بود با دوران سلطنت شاه سلیمان صفوی (1708-1105)میرزا غلامرضا بدان جهت به زرین قلم شهرت یافته بود ،که خط را بازیبایی تمام می نوشت.<

منشی بمرودی
محمد اکبر دبیر فرزند میرزا غلامرضا بمرودی درعهد نادر شاه افشار از اقران میرزا مهدی خان دبیر مشهور نادر شاه است. نثزش متین وشعرش موزون واز قصاید و غزلیات او کتاب مقامات حسینی بیادگار مانده که بروزن شاهنامه به سلک نظم کشیده شده است . پدرش میرزا غلامرضا بمرودی در سلک وزیر زادگان آن وقت منتظم بوده برهه ای در دارالملک هرات وزمانی دردارالسلطنه اصفهان  اقامت داشت و سلسله نسبش به خواجه غیاثالدین والد شیخ احمد جام می رسد.<
  
میرزا محمد علیخان دانش
ایشان فرزند ارجمند مرحوم میرزا محمد اکبر منشی است  که شرح حال وی بیان شد. میرزا محمد علیخان دانش بمرودی نیز در علوم ریاضی ممتاز بود و اغلب در ملازمت تادر شاه افشار بسر برد . وی چندی به حکومت فراه و قلعه گاه منصوب گردید . هر زمان حکومت او که از دولت صادر شده در نزد بعضی از مبارزه بمرودی موجود است . <

میرزا محمد خان ،سحاب بمرودی قاینی
فرزند دانش و نوه  منشی بمرودی از فضلای سده دوازده و اوایل سیزده قمری است . فاضلی کامل و شاعری  عاقل ،ادیب ،ریاضی دان و نویسنده مشجری بود. نمونه ای از خط زیبای  او در مشهد نزدیکی از احفادش موجود است . مدتی در شهر هرات و کابل به سر می برد و چندی نیز مستوفی امیر علی خان خزیمه علم در قاین بود.<
میرزا محمد صادق بمرودی
وی عارفی خرقه پوش و مرشدی زنده بردوش شاعری بذی اللسان و فاضلی فصیح البیان بوده و اغلب در بلده هرات اقامت داشته اجدادش بر مذهب حنفی بوده اند و پدرش بر مذهب جعفری ،نسب وی به شیخ احمد جام میرسد . وی در ملاحت کلام وطراوت اشعار ومراتب فضل و کمال بعهد خود کم نظیر است. بیش از شصت سال عمر نکرد واغلب مقیم هرات بود.

آیت الله سید علی آیتی
ایشان در سال 1308 در خانواده ای روحانی در شهر قاین متولد شد . پدر وی سید محمد حسین مجتهد صدرالوعظین قاینات بود. تحصیلات مقدماتی را در حوزه علمیه قاین به اتمام رسانده و سپس عازم نجف اشرف گردیدو مدت 7سال درآنجا به فراگیری علوم دینی پرداخت.  از محضر اساتید بزگواری همچون آیات عظام سید ابوالحسن اصفهانی و آقا ضیاءعراقی ومیرزا حسین نایینی کسب فیض نمود . از هر سه آنان حکم اجتهاد گرفت . در قضیه تحریم تنباکو آیت الله میرزا کاشانی از وی در خواست همکاری نمود. با شروع انقلاب اسلامی رهبری مردم قاینات را عهده دار شد . طی نامه ای امام ایشان را به تهران دعوت و خواستار پذیرش مسئولیت امور شرعی و قانونی جنوب خراسان می شوند که وی به علت کهولت سن نمی پذیرند ایشان سر انجام  در شهر قاین رحلت نموده وبه طرز باشکوهی از طرف مردم تشیع وبه خاک سپرده شدند.

آیت الله سید معصوم بن رضی حسینی قهستانی
ایشان در روز دوشنبه هفدهنم ربیع الاول سال 1315 هوق در خانواده ای آکنده از زهد و پارسایی چشم به جهان گشود .دوران تحصیل خویش را ابتدا در محضر اساتید مدرسه علمیه قائن که در آن زمان از حوزه های معتبر بود گذراند و پس از آن در حوزه های علمیه مشهد ،تهران،و نجف اشرف به فراگیری علوم دینی پرداخت . سر انجام از مراجع عظام همچون آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی وآیت الله آقا ضیاءالدین عراقی اجازه مرجعیت گرفته ودر مدرسه جعفریه قاین به تدریس علوم دینی پرداخت . با کوشش و تلاش به عرق جبین ساده و بیتکلف زندگی می نمود و هرگز خشتی برخشتی ننهاد و فرشی گرانبها در خانه اش نگسترد وی هم در مسجد وهم در منازل منبر می رفت  ولی هرگز قرانی از برای منبر نگرفت . در حراست از بیت المال بسیار دقیق بود و بجز مدرسه و مسجد اوقاتش به تحقیق ئ تحریر کتاب می گذشت حتی در شب قدر پس از مراسم احیاء تا سحر به نوشتن مشغول بود . از ایشان 25 جلد نسخ خطی بیادگار مانده که از آنجمله :تقریرات درس اصول 2جلد ،تقریرات الفقه 2 جلد ،المائده السماویه فی شرحالرساله السجادیه 10جلد ،غوالی اللئالی 1 جلد ،هزارو پانصد کلمه 1جلد ،مستطرف الایام 8جلد ،مقام زن در اسلام 1جلد ،و تحفه الاعیان فی حزمه اصناف الحیوان که به زبانهای عربی و فارسی نگارش یافته و نسخ خطی آن موجود می باشد . آیت الله قهستانی کتابخانه خوبی داشته ،ایشان در یازدهم آبان سال 1353ه. ش رحلت نموده و به طرز باشکو هی  تشییع و در جوار گلزار فرخ آباد به خاک سپرده شدند.

آیت الله سید محمد علی فقیه
ایشان فرزند آیت الله آقا سید حسین امام که در روز چهارشنبه 5 ربیع الثانی 1347 هجری قمری  در شهرقاین دیده به جهان گشود. وی در خاندان عالم و مجتهد انی بنام همچون سید حسن مجتهد و آیت الله سید زکی الحسینی به تحصیل علوم دینی پرداخت و امحضر اساتید مدرسه علمیه جعفریه قاین بویژه ابوی گرامی شان آقای امام بهره فراوان برد ه ودر 23 سالگی به درجه اجتهاد رسید . جهت ادامه تحصیل عازم قم گردید ه ودر مدرسه حجتیه شاگردی آیات عظام منتظری ،شهید مطهری و آیت الله سید حسن بروجردی نموده در اندک مدتی از آیات عظام سید مدد قاینی و آیت الله سید حسین فقیه سبزواری و آیت الله  محمد جواد طباطبایی تبریزی و آیت الله سید محمد رضا گلپایگانی چهار درجه اجتهاد گرفت . وی همزمان با تحصیل به تحقیق و کتابت پرداخت و کتب جامع الفوائد فی الاصول والقواعد  فقه و اصول ،فوائد الفقیه باصول الفقیثه و علم منطق را تدوین نمود . ایشان در سن 69 سالگی بتاریخ 13 شعبان 1374 هجری شمسی دار فانی را وداع نمود و بطرز با شکوهی از طرف مردم قاین تشییع وبه خاک سپرده شد.

آیت الله سید مرتضی اصفهانی (امام جمعه محترم شهر قاین)
ایشان در سال 1315 ه. ش در شهر قاین دیده به جهان گشود . تحصیلات خویش را در مدرسه علمیه جعفریه قاین به پایان رسانده سپس عازم نجف اشرف شده و از محضر اساتیدی همچون آیات عظام  شهید ودنی ،شهید صدر و حضرت امام  و آیات اله سبزواری ،آیت الله زنجانی و آیت الله خوئی به فراگیری علوم دینی پرداخته و همزمان به عنوان مدرس مدرسه دارالحکمه  آیت الله  حکیم پذیرفته می شوند.  در سال 1344 همکاری مستمر با رهبر انقلاب را در عراق آغاز نموده وسپسی در شهرهای فسا ،فارسان،قم ،مشهد و قاین به مبارزات سیاسی پرداخته و چندین بار دستگیر وروانه زندان شده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1360 مورد سوء قصد قرار می گیرند . ایشان علاوه بر سرپرستی حوزه علمیه قاین  امام جمعه شهر قاین را عهده دار می باشند . خدمات ارزنده ای در امور مساجد و مدارس علمیه داشته انی=د و از آثارشان ترجمه و شرح کتاب مغنی اللبیب و تدوین علوم قرآنی و نگارش مقالاتی در مجلات و نشریات و نقدی بر بعضی فتواها می باشد.

حجه الاسلام سید محسن سعید زاده
زادگاه ایشان شهر قاین سال 1337 ه. ش بوده ،تحصیلات خویش را در مدارس علمیه قاین ،مشهد و قم گذراند ودر فراگیری  علوم دینی از محضر اساتید معروف آن زمان بهره برد . پس از موفقیت در آزمون و طی دوره ای به شغل قضاوت پرداخت . ولی بعدا کناره گیری نمود . وی که از نوجوانی قلم بدست گرفت آثار متعددی تدوین نموده که از آنجمله بزرگان قاین تاریخ قاین ،حیات بعد از مرگ ،پیشوای و امامت  مسلمین ،ولایت فقیه و.. که تلاش ایشان در تدوین دو اثر بزرگان وتاریخ قاین قابل تحسین است.

آیت الله محمد صادق اوحدی
آیت الله محمد صادق اوحدی عالمی فرزانه و دانشمندی توانا در علوم دینی بود که بتاریخ 17 ربیع الاول سنه 1321 در خانواده ای مذهبی و عالم پرور دیده به جهان گشود . در مدرسه جعفریه زهان نزد والد خویش و سایر علمای محل تحصیل نموده و صرف و منطق وریاضیات  مقدماتی را طی کرده و سپس در سال 1336 جهت تکمیل تحصیلات رهسپار مشهد شد . در ظرف سال در مدرسه مرحوم ابداخان نزد اساتید عظام : فاضل بسطامی ، حاجی محقق قوچانی ،آقا مدرس رضوی ،حجت الاسلام شهرستانی  علامه انصاری و حجت الاسلام شهرستانی  کسب فیض نمود . پس از اتمام این سطوح در اواخر شهر رمضان المبارک 1344 رهسپار زادگاه خود قریه زهان شد . در سال 1344 با همت و تلاش و پیگیری های مجدانه ایشان حوزه علمیه زهان که چندین سال قبل بر اثر سیل تخریب و تعطیل شده بود مجددا راه اندازی گردید . فعالیت علمی و تلاش این عالم بزرگوار در علوم مختلف علمی و مذهبی سبب شد تا ایشان از چهار مرجع عصر  خویش اجازه اجتهاد دریافت دارد.

شیخ محمد علی کاظمی قاینی
اوایل سال 1300 ه.ق وارد سامرا شد و نزدیک چهار سال از مباحث علامه میرزا و هم چنین استاد آیت الله میرزا محمد تقی و فاضل خراسانی و مولی محمد علی و علامه سید محمد اصفهانی بهره ها گرفت،سپس به وطنش باز گشت و در تهران اقامت گزید.

مولانا ابوشریف ،سلطان محمد قاینی
فیلسوف برنا مولانا سلطان محمد قاینی ، مفسر قرآن و متکلم دانا ،بزرگمردی از رجال دانش ایران در قرن یازده ه.ق بوده که از 14 سالگی تحصیل را آغاز نمود . با جدیت و تلاش خستگی ناپذیر برای دستیابی به علوم به هر مکانی که بود مسافرت کرد . وی توانست سرانجام بر همه فضلای عصر خود پیشی بگیرد .و بدین  جهت به سلطان العلماء اشتهار یابد . سالها در حوزه علمیه قاین به تدریس فقه و فلسفه پرداخت  و همزمان به تالیف آثار متعددی همت گماشت . مهمترین آثار سلطان محمد عبارتند از:
1-تهدیب الامه که تفسیر مفصلی برقرآن کریم می باشد 2-الامه ،مرحوم عبدالنبی قزوینی حجم این کتاب را بالغ بر هفتاد هزار سطر دانسته که به تفصیل به مسایل امامت می پردازد3- ام الوسایل فی ام السمایل به زبان عربی در تفسیر سوره حمد می باشد 4- الحاشیه علی شرح جدیدللتجرید ،نوشته ای برحاشیه کتاب که اصل کتاب از خواجه نصیر الدین  توسی می باشد 5- رساله وجود ،مباحثی است در فواید فلسفه وجود 6- ایشان نسخه ای از کتاب ضیاالقلوب را در سال 1116 کتابت نمود . ایشان در ماه مبارک رمضان بسال 1139 برحمت خدا پیوست.

 

لينكهاي جغرافیای انسانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| تاريخچه | زعفران | زرشك | قلعه كوه | ابوذر | مسجد جامع | ابوالمفاخر | قاين 86| يادگار قديم | درباره ما |

Send mail to ghahraman co with questions or comments about this web site.
Copyright © 2007