صفحه در حال بارگذاري ....
اطلاعاتي درباره سايت جغرافياي انساني قاين جغرافياي فرهنگي قاين جاذبه هاي توريستي قاين تاريخچه قاين جغرافياي طبيعي قاين بازگشت به صفحه اصلي سايت

: شهر سده


از نظر لغوی سده به معنای منبر و کرسی ،رواق خانه و خانه پیشگاه و نامی است برگرفته از ادغام سه روستای قهراء انجمن ،نوغاب  که بعلت نزدیکی به یکدیگر و ضرورت قدرت دفاعی در برابر دشمنان ایجاد شد . با تجمیع آنها قلعه سده احداث گردید تا بهنگام هجوم دشمنان در آن پناه گیرند .  انتخاب نام سده اقدامی شایسته و درست بوده و این مکان با این نام در طی تاریخ برایش هویت و اشتهاری داشته و تعویض نام آن به آرین شهر باعث فراموشی گذشته آن خواهد شد .
آرین شهر در فاصله 45 کیلومتری جنوب شهر قاین در کنار جاده اصلی مشهد به بیرجند با طول جغرافیایی 59 درجه و 12 دقیقه شرقی و 33درجه و 19 دقیقه شمالی در ارتفاع 1860متری از سطح دریا واقع شده است . این شهر از بیرجند 57 کیلومتری و از مشهد 417کیلومتر فاصله دارد . وجود آثار تاریخی در محل همچون قلعه نشان از تاریخ کهن آن می باشد . در برخی از سفرنامه ها نیز به سده و موقعیت آن در گذشته اشاره شده که از آنجمله مک گروگر در مورد آن می گوید : ((روستا در دشت پهناوری واقع شده و از دور به مجتمعی از کندوهای زنبور عسل می ماند . خانه هایش  است ولی زمینهای زیادی زیر کشت گندم دارد. ساکنان آن مردم سه روستا هستند که چند سال پیش توافق کردند که در کنار هم زندگی صلح آمیزی را ادامه دهند . اما ار آنجا که مردم دو تا ار این سه روستا هر کدام درختی دارند و مردم روستای سوم نتوانسته اند درختی پرورش دهند این مسئله مایه اختلاف و از هم پاشیدگی روابط صمیمانه آنها شده است ))
مک گر گر روستای سده را یکی از مراکز مهم تولید قالیچه های خراسانی معرفی می کند و می گوید قالیچه های سده ار نظر ظرافت با فرشهای درخش از توابع زیر کوه بیرجند رقابت می کند . این قالیچه ها اگر چه بی سلیقه یافته می شود ولی عموما نقش ها ی ریبا دارد و ترکیب رنگهای آن با استادی انجام می گیرد .
میرزا خانلرخان اعتصام الملک نیز به تاریخ 12 جمادی الاول سال 1296 از روستای سده گذشته و از آن در سفرنامه خود یاد نموده است.
از خاندان های موثر در تاریخ سده خاندان مراد میرزا بوده که بخش عمده مالکیت اراضی سده متعلق به همین خاندان است . برجسته ترین  فرد این این خاندان مراد میرزا می باشد که جد وی میرزا عبدالغفار  آرامگاهش در یکی از روستاهای شهرستان بیرجند  است . وی از پایه گذاران فرهنگی در آموزش نوین در سده بودکه اولین مدرسه را در تاریخ 11/2/1309 در سده دایر می نماید. 
در دهه های اخیر جمعیت سده با رشد بالایی افزایش یافته است . دلیل افزایش جمعیت آن را بایستی در موقعیت مناسب آن دانست . آرین شهر ضمن برخوردار ی از وضعیت مناسب کشاورزی به علت قرار گرفتن در مسیر جاده اصلی برای تعدادی از خانوارها زمینه اشتغال  فراهم مرده است . با ارتقاء این روستا به شهر و مرکز بخش به نظر می رسد توان جمعیت پذیری آن در سالهای آتی افزایش یابد . علیرغم مهاجرت روستاییان اطراف  به این محل اما جمعیت زیادی از مردم آرین شهریه قاین و بیرجند مهاجرت نموده اند .

 

لينكهاي جغرافیای انسانی

 

 

 

| تاريخچه | زعفران | زرشك | قلعه كوه | ابوذر | مسجد جامع | ابوالمفاخر | قاين 86| يادگار قديم | درباره ما |

Send mail to ghahraman co with questions or comments about this web site.
Copyright © 2007