صفحه در حال بارگذاري ....
اطلاعاتي درباره سايت جغرافياي انساني قاين جغرافياي فرهنگي قاين جاذبه هاي توريستي قاين تاريخچه قاين جغرافياي طبيعي قاين بازگشت به صفحه اصلي سايت

: شعراي قاين


ابونصر قسیم ابراهیم قاینی (معروف به ابوذر جمهر یا باباابوذر)
حکیم ادیب ،فرزانه ،سیاستمدار و شاعر سده چهارم و ربع اول پنجم قمری است . تدبیر و خرد او موجب رشد ایران در عصر غزنویان ،و فکر صائب و قریحه ناطق او مبتکر فنون معانی و بیان بود . ادامه . . .

مولانا ولی دشت بیاضی:محمدولی دشتبیاضی که زادکاهش دشتبیاض و از شعرا و سخن سرایان قرن دهم در دوره شاه طهماسب صفویه بوده و به تخلص ولی اشتهار مییابد. وی شاگرد مولانا انصاری و از تربیت شدگان سلطان ابراهیم میرزای صفوی که در شهرهای مشهد،سبزوار و قزوین همراه او بود.پس از فوت سلطان ابراهیم ولی به قاین آمد و در همین شهر باقی ماند.

سری قاینی:سید بدیع الزمان نور بخش متخلص به سری، شاعر شیرین سخن روشندل که در سال 1279 هجری شمسی در شهر قاین از مادرنابینا زاده سد. پدرش مرحوم میرزا نور بخش،ریس وقت و تلگراف قاین بود.نسبت او به سیزده پشت به سید محمد ولی میرزا نور بخش عارف بزرگ و معروف ایران ميرسد.

خلیل قاینی:فرهنگ نام آوران خراسان ایشان را اینگونه معرفی می کند:خلیل بن محمد اشراف قاینی،فقیه،فیلسوف،متکلم،و حکیم معروف به ملاخلیل که در آغاز جوانی برای ادامه تحصیل به اصفهان رفت و مدتی در حلقه درس آقارضا خونساری حاضر میشد تا اینکه به مرتبه بالای علمی رسید.برخي اورا از شاگردان شيخ بهايي شمردند. او بيشتر فلسفه ، كلام و كتب ابن سينا و خواجه نصير را تدريس مي كرد. وي در اواخر دوران محاصره اصفهان به قزوين مهاجرت كرد تا سرنجام در سال 1136 ه-ق در گذشت.

ملاریس شاهرختی:از شعرای قرن دهم و زادکاه وی قصبه شاهرخت تابع بخش زیر کوه قاین می باشد در هرات سکونت گزید و با اعیان روزگار خویش چون امیر علیشیر نوایی صدراعظم ایران معاشرت داشت.

عبدالسلام دشت بیاضی:شاعر خوش سخن و گمنام دشت بیاض با تخلص بیاضی که تا کنون چهره وی همچنان در پرده ابهام باقی مانده است.برخي تخلص او را بياني و برخي ديگر پيامي نوشته اند عده اي ديگر خيال كرده اند بياضي، تخلص شاعر پر آوازه اين منطقه مولانا محمد ولي دشت بياضي است.

محمد حسین قاصر زهانی:محمد حسین بن محمد علی،مشهور به قاصر،از علمای قرن چهاردهم از دارالایمان زهان است،مردی فاضل،ادیب،شاعر،فرهنگ دوست و روشنفکر بود.در حفظ آثار گذشتگان همت وسیع او قابل تقدیر است.

محتشم قاینی:محتشم بن میرزای قاینی،شاعر، متولد در قاین در قرن یازدهم و از آثارش دیوان شعر می باشد.

كربلايي علي اكبر اسماعيل زاده:مرحوم كربلايي علي اكبر اسماعيل زاده از شعراي محلي قاين بوده كه اشعار زيادي به مناسبتهاي مختلف سروده است.

خسروی قاینی
بنا به نوشته کتاب تذکره خرابات اصل وی از قریه شیر خند قاینات بود.اما تقی اوحدی می گوید :(مولد و منشای وی قاین است واز سادات صحیح النسب واکابر آنجاست وی ضمن توصیف ایشان می نویسد که خسروی در سال 1000بهشیراز آمد وبا هم شعرها گفتیم)
معرفی وی در کتب عرفات ص225،آیین و طبقات اکبری صص506،313 و هفت اقلیم 2:ص331،منتخب التواریخ227:3آمده است .امیر خسروی از بزرگ زادگان قهستان در قرن یازدهم بود.ایشان از قاین به هند مهاجرت نمود وبه دربار سلطان  سلیم پادشاه هندوستان رسید و مثنوی ماه  وشاه را به فرموده این پادشاه سرود. وی در سال 1003 به شهادت رسید.کتاب کاروان هند اثر  احمد گلچین معانی در صص372تا377 اشعار و معرفی ایشان را بیان نموده است.

حسن مختاري:از جمله فرهنگيان و شعراي معاصر قاين بوده كه مجموعه سروده هاي خويش را بنام نگين قهستان و زعفران درآورا منتشر كرده است.

 

لينكهاي جغرافیای انسانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| تاريخچه | زعفران | زرشك | قلعه كوه | ابوذر | مسجد جامع | ابوالمفاخر | قاين 86| يادگار قديم | درباره ما |

Send mail to ghahraman co with questions or comments about this web site.
Copyright © 2007