صفحه در حال بارگذاري ....
اطلاعاتي درباره سايت جغرافياي انساني قاين جغرافياي فرهنگي قاين جاذبه هاي توريستي قاين تاريخچه قاين جغرافياي طبيعي قاين بازگشت به صفحه اصلي سايت

: قاين از ديدگاه بزرگان


حکیم ابوالقاسم فردوسی در قاین:آذر بیگدلی در آتشکده آذر مینویسد:وقتی شاهنامه به پایان رسید حکیم فردوسی انرا طبق قرارداد قبلی به سلطل ن محمود غزنوی عرضه داشت تا 60 هزار دینار طلا از او پاداش بگیرد. اما سلطان محمود به سعی بد خوهان یا هر دلیل دیگری از کار سر باز زند.ناصر لک فرمانروای قهستان و محتشم آن سامان از مقدمه فردوسی اطلاع بهم رسانیده چون با فردوسی دوستی تمام داشتاز وی به قاین دعوت کرد. او مقدم حکیم را گرامی داشت.ورود فردوسی به قاین طی سالهای 389 تا 392 بوده است.فردوسی این معنی را پیشنهاد داشت که گزارش امر خود و سلطان را و بخل و ظلم زیر دستان را داستانی کند و بنظم در آورد که در روزگار بیادگار بمند. اما ناصر لک فردوسی را از این کار منع کرد.
ناصر خسرو  در قاین (سال 444هجری):بیست و سوم شهر ربیع الاخر 444 ه .ق به شهر قاین رسیدیم. از تون (فردوسی) تا آنجا هجده فرسنگ میدارند. قاین شهری بزرگ و حصین استو گرد شهرستان خندقی دارد و مسجد آدینه به شهر اندر است و آنجا که مقصوره است طاقی عظیم بزرگ است. چنان که در خراسان از آن بزرگتر ندیدم. به قاین مردی دیدم که اورا ابو منصور می گفتند. از هر علمی با خبر بود از طب و نجوم و منطق چیزی از من پرسید که چه گویی بیرون افلاک و انجم چیست؟ گفتم: نام چیز بر آن افتد که داخل این افلاک است و بر دیگر نه گفت:چه گویی بیرون از این گنبدها(آسمانها) معینی هست با نه؟ گفتم:چاره نیست که عالم محدود است و حد او فلک الافلاک. و از این شیوه سخنی چند می رفت و گفت که: بسیار تخیر در این خورده ام. یک ماه در قاین ماندم.
خواجه نصیر الدین طوسی در قاین: این دانشمند بزرگ ایران در ریاضی نجوم و حکمت و یکی ار فقهای تشیع که مشغول تحصیل در بغداد بود. وقتی شنید مغولان همه جا را غارت و ویران کرده اند بسیار ناراحت و نگران شد و شتابان به توس آمد و بدنبال مادر و خواهرش می چرخید پیرمرد همسا یه به او گفت  به قاین رفته اند. وی چون به قاین آمد و انانرا در خانه یکی از علمادید بسیا خوشحال شد. به اسرار از وی خواستند تا در قاین بماند با ازدواج دختر نقاش از علمای قاین در این شهر ماندگار شد او مدتی در بارگاه حاکم قاین در قلعه ای مستحکم(قلعه کوه قاین) استقرار داشت زندگی کرد و کتاب اخلاق ناصری را در همینجا نوشت.
امیر تیمور جهانگشا در قاین:پس از خروج از بشرویه به سوی قاین به راه افتادم زیرا در آنجا امیری حکومت میکرد که ممکن بود روزی در صدد تجاوز بر آید. در روز سوم بعد از خروج از بشرویه با طوفان برخورد کردیم. به مدت بیش از ده روز از هزار سوار 74 نفر زنده و ماندند تا سرانجام راهنمایان موفق به پیدا کردن او و اندک یارانش شدند. به سوی قاین راه افتادم امیر قاین ملک غیاس الدین علی کرت که مردی سالخورده بود از آنها با خوش رویی  استقبال کرد و آنها را به خانه برد . بعد من در خصوص رفتن به زابلستان با او صحبت کردم. او گفت فصلی بهتر را انتخاب کن برای رفتن. اما میل فراوان مانع از کارم نشد. امیر قاین چهاربلد به من سپرد که تمام منطقه کویر را میشناسد من قشون خود را به فرماندهی پسرم جهانگیر در قاین گذاشتم . چون از قاین به راه افتادم هوا سرد شده با سرعت خود را به زابلستان رسانیدم.
شاه عباس کبیر در قاین:شاهزاده عباس میرزا که لقب شاه عبا س کبیر گرفته و قدرتمند ترین پادشاه صفویان گردید. در این میان بین حاکم مشهد و حاکم هرات بر سر تصادف شاه آینده درگیری وجود داشت حاکم قاین از حاکم مشهد پشتیبانی میکرد. این باعث شد که حاکم هرات و شاه عباس به قاین آمدند. حاکم قاین مراسم استقبال گرمی ترتیب دادو هدایای گرانبها تقدیم آنها نمود با توجه به شناخت و ثروت حاکم قاین هدایا را در خور خود ندانستند. سلطان علی خلیفه حاکم قاین را دستگیر و شکنجه کردند.
اطفعلی خان زند در قاین:وقتی تیمور شاه از لطفعلی خان زند دعوت کرد تا به قندهار نزد او رودو از او کمک گیرد وی از این فرصت استفاده کرد و عازم قندهار شد. لیکن درحوالی قاین خبر مرگ تیمور شاه به او رسید و سفر به افغانستان منتهی گردید. لطفعلی خان به قاین رفت و چند روز در آنجا ماند. حکام بم و نرماشیر به او پیام دادند که اگر به قصد تصرف کرمان حرکت کند از او پشتیبانی خواهند کرد. او دعوت آنها راپذیرفت و راه طولانی قاین تا نرماشیر را با سیصد سواری که امیر قاین در اختیارش قرار داده بود در پیش گرفت.
اعتصام الملک در قاین(1296):در یک فرسنگی شهر قاین محمد حسین بیک پسر بزرگ حاجی کاظم خان آمد احوال پرسیدم. قریب شهر صفر علی بیک نایب اصطبل توپخانه و باباخان آدم سهام الدوله که به باز دید اصطبل توپخانه آمده بود خانه احمد بیک نایب قاین را منزل معین کرده بود منزل کردیم. رفتم مسجد جامع. جمشید بهادر خان قاینی در سنه هفتصد و نود شش ساخته در زمان شاه سلیمان صفوی تعمیر شده در مسجد نماز کردم. پهلوی مسجد مدرسه ای است که در زمان صفویه شخص رعیت قاینی ساخته موقوفاتی دارد که طلاب آنجا از سالی سیزده خروار تا پنجاه من غله مراتب سوادو استعداد وظیفه میرسید. به قدر پنجاه شصت طلبه دارد همه خوب تحصیل می کنند و کار می کنند.
مارکوپلو درقاین(1271میلادی):سفر نامه ا ش را میتوان یکی از قدیمی ترین و با ارزشترین سندهای معتبر خارجی دانست. مارکوپلو ایرین را هشت امیرنشین می داند. که هشتمین آن تون و کاین "فردوسیو قاین" است. منصور وی ایالت تون و قاین می باشد.
یوان اسمیت جهانگرد انگلیسی در قاین(قرن13):توتبع قاین را دویست پارچه ده و خود شهر صاجب هفتاد یا هشتاد دکهن کوچک سه گرمابه عمومی و دو کاروانسرای نیمه مخروبه است. در این ناحیه که به وفور زعفران و ابریشم مشهور بود به علت نباریدن باران و خشکیدن چشمه سارها محصولات ابریشم سال 1287 ه. ق به یک چهارم میرسد.
دکتر بلیو در قاین:وی زیان وارده بر اثر خشکسالی را به قاین بمراتب زیادتر از بیرجند ذکر نموده چنین می گوید:جمعیت قاین از دو هزار و پانصد نفر تجاوز نمیکرد.
آلفونس گابریل دانشمند نامدار اتریشی در قاین:(سال 1952 میلادی) وی میگوید:در قاین هم مانند فردوس با سرزمینی تاریخی سرو کار داریم و هنگامی که لنگ باستان شناس در خرابه های   شهر به جستجو بپردازد آنگاه ارزش واقعی این محل آشکار خواهد شد.
اشتراتیل زاور کاوشگر آلمانی در قاین:(سال 1933 میلادی) قاین بیشتر از 1400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. ار دروازهای ویران وارد شهر می شویم. کوچه هایش بطور جالب توجهی مستقیم هستند. اغلب خانه ها بادگیر دارند. جاده شمالی جنوبی که از نزدیکی شهر کهنه می گذرد سبب پیدایش محله ای تازه در کنار شهر شده است.
خانکیف خاور شناس روسی در قاین:وی با عبور از شرق ایران خصوصیات اخلاق مردم این ناحیه را مشابه زمان مارکوپلو جهانگرد ونیزی که حدود 550 سال قبل ار او به قاین آمده بود ذکر میکند.
مقام معظم رهبری در قاین( سال 1378):ایشان در اجتماع مردم بتاریخ 8/6/1378 قاینات را چنین معرفی نمودند:مردم شهرستان قاینات مردمی مومن انقلابی پر شور و دارای سوابق درخشان در زمینه های دینی و انقلابی هستند. دشتهای وسیع و حاصلخیز این منابع طبیعی سر شارو نیروی انسانی مستعد می تواند آینده این منطقه را به مراتب بهتر از آنچه امروز هست آباد کند برای این نمظور دستگاههای اقتصادی منطقه باید برنامه ریزیهای انجام شده را به دقت پی گیری نمایند. 

 

لينكهاي جغرافیای تاریخی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| تاريخچه | زعفران | زرشك | قلعه كوه | ابوذر | مسجد جامع | ابوالمفاخر | قاين 86| يادگار قديم | درباره ما |

Send mail to ghahraman co with questions or comments about this web site.
Copyright © 2007